Wizyta w gminie partnerskiej Rosenbach w Niemczech

Utworzono dnia 22.03.2023

Delegacja gminy Gromadka  składająca się z Wójta gminy Gromadka, pana Ryszarda Kawki, w-ce Przewodniczącego Rady Gminy Gromadka, pana Fryderyka Oleksego oraz Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce, pani Bożeny Kuchmacz w dniu 7 marca 2023 r. udała sie z wizytą do partnerskiej gminy  Rosenbach w Niemczech.

Ze strony niemieckiej w spotkaniu uczestniczyli:

1. Roland  Höhne - burmistrz gminy Rosenbach

2. Dietrich Kowalski - senior-trener, inicjator współpracy gmin Gromadka i gminy Rosenbach

3. Dietmar Płociennik - radny gminy Rosenbach, osoba odpowiedzialna za rozwój sportu w gminie Rosenbach.

4. Maria Daszyńska - tłumaczka polsko-niemiecka z gminy Rosenbach.

W programie wizyty ujęte zostało zwiedzanie Urzędu Gminy, Żłobka, Przedszkola, Szkoły Podstawowej, Kościoła ewangelickiego z zewnątrz, gospody z wielopokoleniową, rodzinną  tradycją prowadzenia biznesu. W rozmowach poruszono tematy związane ze współpracą na niwie sportu, straży pożarnej, Kół Gospodyń Wiejskich.

Koordynator projektu Bożena Kuchmacz i członkowie Zespołu Kompetentnego Seniora w Gromadce dziękują seniorom po stronie polskiej (Jelenia Góra, Zgorzelec) i po stronie niemieckiej za wspaniałą i owocną współpracę w ramach projektu "Utworzenie zespołów kompetentnych seniorów na pograniczu polsko-niemieckim". Projekt modelowy". Projekt  realizowany był przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gromadce w latach 2016 - 2019 pod patronatem Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze (strona polska) i Międzynarodowego Centrum Spotkań St. Marienthal w Ostritz (strona niemiecka). Trwałość projektu kończy się w październiku 2024 roku.

W wyniku projektu  zrodziła się współpraca gminy Gromadka z gminą Rosenbach podparta umową partnerską podpisaną w lipcu 2018 roku. Symbolem dobrej współpracy  jest wspólnie przez wójta gminy Gromadka i burmistrza gminy Rosenbach dąb posadzony na terenie Szkoły Podstawowej w Gromadce ze szczepki dębu rosnącego w Rosenbach.

Dziękujemy społecznościom lokalnym: folklorystycznym zespołom ludowym, kołom gospodyń wiejskich, strażakom, sportowcom, opiekunom i rodzicom, proboszczom parafii kościelnych, pracownikom Urzędów Gmin, radnym gmin oraz wszystkim innym osobom, które ze strony polskiej i niemieckiej zaangażowały się we współpracę.

Dziękujemy za wzięcie udziału w uroczystościach lokalnych, takich jak:  turnieje piłkarskie w gminie Rosenbach, 25-leciu gminy Rosenbach, 60-lecie instytucji kultury w gminie Gromadka, imprezie rekreacyjno- turystycznej "Święto wrzosu" w Borówkach,  Dożynki Gminne w Różyńcu, gdzie społeczność lokalna z gminy Rosenbach ukręciła piękny wieniec dożynkowy i przygotowała swoje stoisko z wypiekami, smalcem. Cały dochód zebrany ze sprzedaży przekazała na zabawki dla dzieci z Przedszkola Gminnego w Gromadce. Był to wzruszający gest z Waszej strony. Dziękujemy za aktywny udział  w Wigilii Wielu Kultur w Gromadce, za wkład w prezentację potraw regionalnych i przepiękne wykonanie kolęd w języku niemieckim.

Mamy nadzieję, że po zakończeniu trwałości projektu nasza współpraca będzie kontynuowana we wzajemnym szacunku i zrozumieniu jak do chwili obecnej.

Bożena Kuchmacz

Galeria - Wizyta w gminie partnerskiej Rosenbach w Niemczech

Utworzono dnia 22.03.2023, 12:09

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.