Zespół ludowy "Wesoła Gromadka" z Gromadki
"Garść folkloru niesiem w tradycji szkatule, stare obyczaje przekazujem czule,
Niech potomni ten zwyczaj piastują...,
a członkowie "Wesołej Gromadki" bawią się, śpiewają i tańcują"
Zespół ludowy „Wesoła Gromadka” (dawny „Relaks”) powstał w Gromadce w maju 2008 r. i składał się z 19 osób, w tym 5 mężczyzn. W przeważającej części są to członkowie Klubu Seniora „Relaks”. Zespół wykonuje piosenki folklorystyczne, okolicznościowe, a także kolędy i inne pieśni kościelne. Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Wanda Sobol. Instruktorem muzycznym zespołu był pan Michał Kraśnicki. Od 2010 do 2016 r. kierownikiem zespołu była pani Bożena Kuchmacz. Od 13 lipca 2016 r. funkcję kierownika pełni pani Marianna Drozdek do chwili obecnej. Dziś śpiewają po polsku, ukraińsku i serbsku, piosenki kresowe – bo z takich stron wywodzą się mieszkańcy gminy. Przed świętami Bożego Narodzenia przygotowują Wigilię Wielu Kultur, podczas której prezentują tradycje i zwyczaje m.in. z różnych stron Polski, byłej Jugosławii oraz przywiezione przez Łemków. W 2012 roku zespół nagrał profesjonalną płytę w studium radiowym Wrocław jako laureat VII Edycji jesiennej Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. W chwili obecnej instruktorem muzycznym jest pan Franciszek Sokołowski. Zespół zdobył m.in. Wyróżnienie Stanisława Longawy Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego na V Dolnośląskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Piotrowicach – 26 września 2010, został Laureatem XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej Wielkie Bałakanie w Żarach w 2014 r.
Zespół ludowy "Ale - Babki" z Różyńca
Elementem wyróżniającym zespół „Ale Babki” jest to, że występują w nim cztery pokolenia. Członkowie zespołu czynią starania, aby podtrzymać tradycję dawnych obrzędów, obyczajów, tańca i pieśni. Prezentowany przez niego od 40 lat repertuar jest folklorem autentycznym. Członkinie zespołu występują w strojach zaprojektowanych według tradycyjnych wzorów. Również przygotowują one, zgodnie z tradycyjnymi recepturami, potrawy, które oferują podczas występów na różnych imprezach kulturalnych. W skład zespołu wchodzą panie z Różyńca. Instruktorem muzycznym zespołu był pan Michał Kraśnicki. Obecnie zespół prowadzi pan Bogusław Weiss. Wieloletnim kierownikiem zespołu była pani Maria Wesołowska. Obecnie funkcję kierownika pełni Władysława Laskowska-Mosiądz. Zespół „Ale Babki” z Kołem Gospodyń Wiejskich w Różyńcu m.in. zajął I miejsce na Festiwalu Kuchni Polskiej – Kuchnia Dolnośląska we Wrocławiu w 2007 roku.
Zespół ludowy "Niezapominajki" z Osłej
„Niezapominajki” to wiejska grupa folklorystyczna, której początki działalności sięgają 1980 roku. Zespół prezentuje folklor polski oraz ukraiński i jugosłowiański. Ten ostatni głównie przez wzgląd na bałkańskie korzenie wielu członkiń zespołu. W repertuarze są nostalgiczne, ale i wesołe pieśni o tematyce wiejskiej i związane z nimi obyczaje. W skład zespołu wchodzą panie z Osłej. Instruktorem muzycznym zespołu był pan Michał Kraśnicki. Wieloletnim kierownikiem zespołu była pani Irena Sałajczyk. W chwili obecnej funkcję kierownika pełni pani Małgorzata Hucał. Zespół dwukrotnie wygrał plebiscyt słuchaczy Listy Przebojów Ludowych Polskiego Radia Wrocław na najpiękniejsze pieśni ludowe. W nagrodę zespół miał możliwość nagrania 2 płyt w profesjonalnym studiu radiowym. Pięknie śpiewają, ale także fantastycznie gotują, czego dowodem jest wiele zdobytych nagród m.in. za pitę wielosmakową, kociołek bałkański, ciasteczka rumaszyce.