Projekt pt. "Zaplątanie w sieci 4 kultur" w ramach Programu "Kultura w sieci"

Kultura w sieci to nowy program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury o wartości 60 mln zł, uruchomiony z inicjatywy wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego, ze środków MKiDN w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej. Jego celem jest wsparcie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych podmiotów działającychw sektorze kultury oraz zwiększenie powszechnego dostępu do dóbr kultury za pośrednictwem Internetu.

Dofinansowanie otrzymały najlepsze projekty, które uzyskały min. 75 punktów na 100 możliwych. 60.000.000 złotych trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej i artystycznej w sieci w czasie epidemii COVID-19. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30.10.2020 r. Wszystkie efekty działań będą dostępne za darmo w internecie.

Liczba blisko 1200 beneficjentów w skali 6000 wniosków, które wpłynęły do NCK odpowiada standardom i jest adekwatna do możliwości budżetowych programu. Wśród zwycięskich projektów znalazł się projekt Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce pt. "Zaplątanie w sieci 4 kultur". Projekt nawiązuje do pochodzenia mieszkańców, którzy zamieszkują gminę Gromadka. Zaraz po II Wojnie Światowej na tereny gminy Gromadka przyjechali ludzie z różnych stron Europy m. in.: Bałkanów, Kresów Wschodnich, centralnej Polski oraz przesiedlona została ludność w wyniku akcji "Wisła". Zadanie "Zaplątanie w sieci 4 kultur" pogłębia za pomocą sieci znajomość lokalnych zwyczajów i tradycji kultywowanych przez przybyłą ludność. W gminie Gromadka wśród społeczeństwa o tak zróżnicowanej kulturze zawsze panowała tolerancja i szacunek dla wielokulturowego społeczeństwa. Za pośrednictwem Sieci przy wykorzystaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego krzewi się lokalne zwyczaje i tradycje umożliwiając aktywny i kreatywny udział społeczności w kulturze.

W projekcie zaprezentowane zostaną działania związane z kulturą polską, kresową, bałkańską i ukraińską. W miesiącu czerwcu nastąpi prezentacja archiwalnych zapisów kulturalnych związanych z kulturą polską. W miesiącu lipcu zostanie zaprezentowana kultura kresowa, w sierpniu ukraińska, we wrześniu bałkańska. W ramach zadania zostanie nagrana płyta DVD i opracowana graficzna forma folderu podsumowującego wszystkie działania. Dla Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce ważna jest promocja gminy i jej nietypowej kultury.

Wywiad z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Gromadce dr inż. Bożeną Kuchmacz: