Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gromadce

Gromadka

Miejscowość Gromadka 

Wieś w południowo-wschodniej części Borów Dolnośląskich. Po raz pierwszy o Gromadce wzmiankowano w dokumencie rady miejskiej Bolesławca w 1554 r.. Zachodnia część miejscowości (dawne Grodzanowice, wchłonięte w 1988 r.) jest starsza i powstała prawdopodobnie już w XIII w.. W pierwszych wiekach swego istnienia Gromadka leżała w dobrach lenna zamkowego w Bolesławcu. Gromadka jest starym ośrodkiem hutniczym powstałym na bazie eksploatowanej tu przed laty rudy darniowej. Dokument Władysława Jagiellończyka z 1514 r. zawiera informacje o kuźnicy żelaza na terenie Grodzanowic, należącej do von Schellendorfów. W początkach XIX w. w tej części wsi w miejsce starej kuźnicy powstała "Huta Fryderyka". W 1860 r. gospodarz Jan Gottlieb Wiedermann zakupił starszą hutę w Grodzanowicach. Powstanie nowoczesnych zakładów hutniczych przyspieszyło rozwój miejscowości. W 1913 r. wieś otrzymała połączenie kolejowe. Po II wojnie światowej hutnictwo żelaza było kontynuowane. Przed 1989 r. trzy zakłady Odlewni Żelaza "Gromadka" zatrudniały 1200 osób. Aktualnie przemysł hutniczy całkowicie upadł, pozostały po nim jedynie obiekty byłych odlewni. Jednak ze względu na swoje ciekawe położenie oraz interesującą historię, Gromadka słynie w regionie z wielokulturowości zamieszkujących tu ludzi i stanowi ogromny potencjał gminy.

 

Zabytki we wsi Gromadka, które warto zobaczyć: 

 • Kościół parafialny p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej wzniesiony został z cegły w roku 1894 w stylu neogotyckim. Natomiast wystrój świątyni pochodzi już z XX wieku, z okresu jej budowy. Jednym ze starszych zabytków jest metalowy, pozłacany, neogotycki kielich mszalny z 1866 r.. Na wieży kościoła wiszą dwa dzwony wykonane ze spiżu lanego w roku 1902 i 1911. Oba dzwony ozdobione są ornamentami geometrycznymi i roślinnymi. Straszy dzwon został przywieziony przez osadników przybywających tu z Jugosławii. Kiedyś wieża wyposażona była w zegar, po którym niestety pozostały tylko pordzewiałe fragmenty mechanizmów.
 • Krzyż nagrobny z końca XIX wieku znajduje się obok kościoła i posiada niemiecki napis biblijny.
 • Mogiła proboszcza Stefana Kukiełczyńskiego: tutejszy proboszcz, który zginął śmiercią tragiczną podczas pielgrzymki do Częstochowy 29 sierpnia 1966 r..
 • Pomnik bohaterów wojny 1914-1918: znajduje się nieopodal remizy strażackiej, ocalały monument z czerwonego piaskowca, przerobiony obecnie na kapliczkę.
 • Pałac I ćw. XX wieku: znajduje się przy ulicy 11 listopada po prawej stronie przy wlocie do Gromadki od strony Modłej. Zamieszkały obecnie przez prywatnych właścicieli. Przez wiele lat znajdowała się w nim szkoła podstawowa.
 • Pomnik z czasów PRL: znajduje się przy głównej przelotowej trasie w kierunku Modłej. Wykonany w kształcie kamiennego graniastosłupa, zwieńczonego wyrzeźbioną i pomalowaną białą farbą sylwetką stylizowanego orła bez korony. Poniżej na licowej ścianie umieszczono metalowy odlew orła wojskowego bez korony oraz metalową tablicę. Przed obeliskiem ustawiono mniejszy betonowy graniastosłup z wyrytym symbolem Pomników Martyrologii i informacją: "Miejscem opiekuje się szczep ZHP przy zbiorczej szkole gminnej w Gromadce".
 • Schron: znajduje się na terenie dawnej odlewni żeliwa.
 • Świadectwa okresu szybkiego przekształcania się wsi w osadę przemysłową to liczne budynki z datami przebudowy umieszczonymi na szczytach gospodarstw m.in.:
   • Stare gospodarstwo z XVIII w., zbudowane z muru pruskiego znajduje się naprzeciwko kościoła,
   • przy ulicy Sosnowej nr domu 6,
   • gospodarstwo przy ulicy 11 listopada 42,
   • na początku ulicy C.K. Norwida.

Facebook

                  

Sponsorzy

 

Piekarnia PPUH Jarmen

Edward Orawiec Tomaszów Bolesławiecki

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury

i Biblioteka w Gromadce

ul. Szkolna 9

59-706 Gromadka

NIP: 612-18-60-992

tel. 75 738 23 48

tel. 75 738 23 96 (Biblioteka)


e-mail:

gokibgromadka@gokibgromadka.pl


Skrzynka ESP:

/GOKIBGROMADKA/SkrytkaESP


Nr rachunku bankowego:

BS w Chojnowie - Oddział w Gromadce

63 8644 0000 0264 8839 2000 0010


BIBLIOTEKA

Biblioteka czynna:

poniedziałek, czwartek:

w godz. 11.00 - 18.00

wtorek, środa, piątek:

9.00 - 16.00

 

KATALOG ONLINE

 

Klauzula informacyjna

Biuletyn Informacji Publicznej

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Polecamy: