Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gromadce

Różyniec

Miejscowość Różyniec 

Znajduje się 13 km na północ od Bolesławca, pomiędzy Osłą i Krzyżową. Wieś w gm. Gromadka bogata w domy murowane i murowano-szachulcowe pochodzące z XIX w.. Na mapie pochodzącej z 1736 roku na północny zachód od wsi zaznaczono nieistniejący już wiatrak. Natomiast na mapie topograficznej z lat 30-tych XX w. naliczymy tych wiatraków już cztery. Pierwszy raz nazwa wsi została wymieniona w roku 1305r jako Rosinthal. Z biegiem lat nazwa wsi została kilka razy zmieniona, jednak ostatecznie współczesna polska nazwa wsi to Różyniec. Powstanie wsi należy łączyć ze słowiańskim osadnictwem z XI-XII wieku. Powtórnie zasiedlono ją w XIII wieku podczas napływu kolonizatorów z zachodu. O historii wsi jednak na dzień dzisiejszy wiemy stosunkowo niewiele. Możemy przytoczyć jedynie kilka dat, przypominających, istotne dla wsi wydarzenia. W roku 1760 założono pierwszą szkołę ewangelicką. Wcześniej nauczano w zagrodzie chałupnika Baumanna. Jednak najbardziej tragiczną z dat dotyczącą Różyńca była data 23, 24 lipca 1815 r., wtedy, bowiem spłonął cały Różyniec wraz ze szkołą. Odbudowano ją jednak po niespełna roku.

 

Zabytki we wsi Różyniec, które warto zobaczyć: 

 • Interesującymi zabytkami we wsi niewątpliwie są stare gospodarstwa chłopskie, z najciekawszą zagrodą oznaczona nr 76. Stoją w niej zabudowania, pochodzące z końca XVIII wieku.
 • Kościół bardzo skromny otoczony pustym, trawiastym dziedzińcem i okolony drewnianym płotkiem. Obecnie budowla pokryta jest nową, szarą dachówką. Posiada ciekawą wieżę - początkowo stanowiącą prostopadłościan, a następnie przechodzi w graniastosłup o podstawie wielokąta foremnego - zwieńczona prostym hełmem. Poniżej galeryjki, zabezpieczonej metalową poręczą umieszczono po pięć wysokich, wąskich, wykończonych łukami otworów okiennych. Znacznie większe okna o podobnym wyglądzie są oszklone kolorowymi szybami i układają się w kształt krzyża, który opasany jest jednobarwną obwódką. Umożliwiają one dostęp dziennego światła do świątyni.
 • Kapliczka stojąca przy głównej drodze w samym centrum wsi. Jest to dawny pomnik wojenny 1870-1871.

 

 

Facebook

                  

Sponsorzy

 

Piekarnia PPUH Jarmen

Edward Orawiec Tomaszów Bolesławiecki

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury

i Biblioteka w Gromadce

ul. Szkolna 9

59-706 Gromadka

NIP: 612-18-60-992

tel. 75 738 23 48

tel. 75 738 23 96 (Biblioteka)


e-mail:

gokibgromadka@gokibgromadka.pl


Skrzynka ESP:

/GOKIBGROMADKA/SkrytkaESP


Nr rachunku bankowego:

BS w Chojnowie - Oddział w Gromadce

63 8644 0000 0264 8839 2000 0010


BIBLIOTEKA

Biblioteka czynna:

poniedziałek, czwartek:

w godz. 11.00 - 18.00

wtorek, środa, piątek:

9.00 - 16.00

 

KATALOG ONLINE

 

Klauzula informacyjna

Biuletyn Informacji Publicznej

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Polecamy: